Hakkımda


Kadir Ulus

Ankara doğumluyum, ilk ve orta eğitimimi Ankara’da aldım. Ahşap oyma ve sanat eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devrim Erakalın Atölyesinde aldım. 2009 yılından beri İstanbul’da kendi atölyemde çalışmalarıma devam etmekteyim.

Çalışmalarımda insanın doğayla özel bir ilişki kurmasının yollarından biri olarak doğal ahşap materyalleri kullanarak yontma gibi temel bir teknikle ya da basit bir kağıttan materyale form verilmesi yoluyla biçimsel denemeler yapmak, ya da objelere ritm hissi kazandırmak yollarına başvuruyorum.

Böyle yapmak ahşabın doku, koku, renk olarak nitelikleri nedeniyle doğrudan doğaya referans veren biçimsel çalışmalar ortaya koymama olanak veriyor.

Sanatsal çalışmaların bir nevi çekirdeği olan soyutlamaları doğurgan hallerinde koruyarak, sürecin kendisini sonucun önünde tutmayı çalışmalarımın merkezine yerleştiriyorum. Benzer biçimde anlatmaya çalışma sürecinin parçası sayılabilecek yeterince ifade edememe hissini kabullenmeyi ve hiçbir söze gerek bırakmayacak formlar ortaya koymayı yaşamımın merkezine alıyorum.